Lipica,zibelka belih konj

Posestvo Lipica je osrednja znamenitost Krasa in eden od glavnih kulturnih spomenikov Slovenije. Poleg vzreje konj je Lipica spomenik z več kot 400 leti kulturne in naravne dediščine, ki sta ju sooblikovala sožitje človeka in konja.“ Lipica je dom lipicancev in največja kobilarna z lipicanci na svetu. Doživite jo v družbi več kot 300 belih lipicancev na več kot 300 hektarjev zelenih površin.”

Lipiška jahalna šola

Lipiška šola jahanja se je začela razvijati šele leta 1952, ko je bil v Kobilarni Lipica ustanovljen oddelek za visoko šolo jahanja. Že od začetka deluje po vzoru Španske jahalne šole iz Dunaja. Prve vidnejše uspehe je dosegel Alfonz Pečovnik konec 50-ih let 20. stoletja. Po letu 1980 pa so tekmovalci iz Lipice prodrli v svetovni vrh. Posamično in ekipno so nastopali na evropskih in svetovnih prvenstvih, olimpijskih igrah, evropskih ligah in balkanskih igrah.

Najstarejši lipicanec praznuje 30. rojstni dan